مزايا و معايب استفاده از خدمات ابري چیست

مزايا و معايب استفاده از خدمات ابري چیست

مزایا

بهره ‏گیری از رایانش ابری مزایای فراوانی برای سازمان می‏تواند داشته باشد که برخی از آنها به این شرح ‏اند:

حذف تعمیر و نگهداری: در ابر عمومی، منابع رایانه‏ای در مراکز داده ‏های شرکت خدمات‏ دهنده قرار دارند و سازمان درگیر پیاده سازی نگهداری تجهیزات و نرم‏ افزارهای زیرساختی نمی‏شود.

افزایش امنیت: هر چند که مراکز داده‏ های شرکت‌های خدمات‏ دهنده رایانش ابری از اهداف مورد علاقه نفوذگران است؛ اما ناگفته پیداست که این شرکت‌ها با بهره‏ گیری از متخصصان امنیتی خبره و تجهیزات امنیتی مناسب، حداکثر تلاش خود را در امن نگاه داشتن داده‏ های کاربران می‏کنند، همچنین در اکثر مواقع تهیه نسخه پشتیبان از سیستم ‏عامل بر عهده شرکت خدمات‏ دهنده است. در ابر اختصاصی نیز با توجه به اینکه داده ‏ها در مراکز داده ‏های سازمان به‌صورت متمرکز نگهداری می‏شوند، می‏توان حفاظت فیزیکی ویژه ‏ای برای آن مراکز در نظر گرفت. علاوه‌بر آن، متمرکز کردن داده‏ ها در صورتی که با تدابیر صحیحی همراه باشد راهکاری برای کاهش خطر سرقت داده ‏های سازمان محسوب می‏شود.
توسعه‏ پذیری: پیش ‏بینی نیازمندهای سخت‏ افزاری و نرم‏ افزاری در هنگام برنامه‏ ریزی بودجه سازمان در بسیاری از مواقع با خطا همراه است. حال آنکه در ابر عمومی در مدت زمانی بسیار کوتاه، می‏توان خدمات را افزایش یا کاهش داد. برای مثال، اگر مراجعین وب‏ سایت سازمان به‌دلیلی از قبل پیش‏بینی نشده، چند برابر شوند، می‌توان از شرکت خدمات‏ دهنده خواست تا منابع اختصاص داده شده به وب‏ سایت را افزایش دهد.

دسترسی از هر جا: در ابر عمومی، کاربران قادرند در هر زمان با اتصال به اینترنت با هر دستگاهی از منابع اشتراکی ابر استفاده کنند.
در دسترس بودن همیشگی: قطع برق، آتش‏ سوزی و بلایای طبیعی هر یک می‏توانند خدمات دهی سازمان را برای ساعت‌ها و حتی روزها دچار اشکال کنند. در صورتی که شرکت‌های خدمات‏ دهنده دارای طرح‌هایی موسوم به Disaster Recovery Plan برای بازگشت به وضعیت عادی در زودترین زمان ممکن هستند.

کاهش هزینه ‏ها: بارزترین مزیت استفاده از رایانش ابری کاهش هزینه‏ های سازمان در بخش فناوری اطلاعات است که از مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، ناشی می‏شود.

معایب

Cloud-security
اما رایانش ابری بدون ایراد هم نیست که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

–         نسبت به ذخیره فایل ها و اطلاعات در فضاهای محلی، کاربران کنترل کمتری بر روی اطلاعات خود  خود دارند زیرا در واقع آن ها اسناد و فایل های خود را به شخص یا کمپانی دیگری وا گذار می کنند.

–         عواملی مانند اطمینان از امنیت و پایداری اطلاعات را باید به شخص ثالثی (کمپانی ارائه دهنده سرویس پردازش ابری) بسپارید.

 نگهداری و دسترسی به داده‌ها بر روی ابر که بعضاً محرمانه نیز هستند، در تصمیم‌گیری خرید راهکار ابری اهمیت بسیاری دارد. همای سافت با چندین سال سابقه در ارائه خدمات ابری، امنیت داده‌های شما را تضمین می کند، سرورهای ما همواره عملیات Backup گیری از داده ها را انجام می دهد، تا هیچگونه مشکلی برای داده و نحوه دسترسی مشتریان به داده ها، ایجاد نشود.